Sisällysluettelo
”Selkä saa nyt tarvitsemaansa tukea”
”Notkoselkäni ei saanut tukea entisestä patjasta. Nyt on kaikki toisin: kun aamulla herään, selkä ei tunnu jäykältä tai kipeältä. Se on ihmeellistä”, sanoo radiojuontaja Niko Nousiainen.
Niko Nousiaisen perheeseen tuli viisi kuukautta sitten uusi perheenjäsen, ja sen myötä elämä mullistui. Nyt perheen arki pyörii pitkälti vauvan aikataulujen mukaan. Varhaiset aamuherätykset ovat yhteisiä isälle ja pojalle; Niko lähtee NRJ:n aamulähetystä juontamaan, ja vauva herää aloittamaan omaa päiväänsä.
”Olin kolme kuukautta vanhempainvapaalla, ja kesä oli siihen mitä parhainta aikaa. Sopivasti tuli myös jalkapallon MM-kisalähetyksiä keskellä yötä, ja niitäkin tuli katseltua vauvanhoidon lomassa”, Niko Nousiainen naurahtaa.
Nyt hänen herätyskellonsa soi jo kello viisi. Toisaalta työpäivä päättyykin varhain, joten jää aikaa olla lapsen kanssa iltapäivisin. Iltaisin hän pyrkii olemaan nukkumassa jo kello 22.
Näin sänky auttaa
Niko Nousiaisen on kärsinyt levottomasta nukkumisesta. Iltaisin on ollut vaikeaa nukahtaa, ja aamuisin vaikeaa herätä. Etenkin selkä on jumiutunut entisellä patjalla, joka ei antanut selälle tarpeeksi tukea.
”Minulla on kulumaa välilevyissä ja notkoselkä, ja se rasittuu helposti. Iän myötä selkä on alkanut vaivata enemmän, ja se on ollut etenkin aamuisin todella jäykkä”, Nousiainen kertoo.
Uuden Unikulman moottorisängyn myötä selkävaivat ovat kuitenkin kadonneet.
”Meille valmistettu yksilöllinen sänky on täydellinen. Kun menin ensimmäistä kertaa makaamaan siihen, huomasin pitkästä aikaa, että voi tuntua hyvältä maata selällään. Tunsin kihelmöintiäselässä, kun veri alkoi kiertää”, Nousiainen kertoo.
Molemmat sängynpuoliskot on räätälöity nukkujien omien mittojen mukaan. Leveyttä on 180 senttiä, joten kummallakin on riittävästi tilaa – ja joskus vaikka kaikille kolmelle.
Myös sängyn moottori- ja hierontatoiminnot ovat ahkerassa käytössä.
”Sängyn hiljainen tärinä rauhoittaa iltaisin. Ja treenipäivän jälkeen nostan sängyn jalkopäätä ylemmäs. Toisaalta kuorsaaminen vähenee, kun nostaa päätypuolta. Joten kyllä, moottoritoiminto oli loistava valinta!” Niko Nousiainen sanoo.
Niko Nousiainen nähdään Jaksa Paremmin -ohjelmassa sunnuntaina 20.9. Nelosella. Jakso katsottavissa myös Ruudusta.
Suositellut artikkelit
Parempaa kuin hotellissa
Kirjoittaja
Leeni Peltonen
Toimittaja ja kirjailija







