”Meillä eletään asukkaidemme ehdoilla. Jokaisen itsemääräämisoikeutta kunnioitetaan: kenenkään ei esimerkiksi tarvitse mennä nukkumaan ennen kuin oikeasti väsyttää”, kertoo porilaisen tehostetun palveluasumisen yksikön esihenkilö Pia Jeskanen.
Palvelukoti Palmu-Pori on tullut tunnetuksi asukaslähtöisenä seniorihoivan osoitteena. Esimerkiksi neljä pariskuntahuonetta ovat suosittuja, sillä niissä pari voi jatkaa yhdessä asumista vielä silloinkin, kun he eivät enää pärjää kotona.
Tilat 68 asukkaan palvelukodiksi saneerattiin vuonna 2017 vanhasta pitkäaikaisosastosta. Osaavan ja motivoituneen henkilökunnan käytössä on myös uutta teknologiaa, mutta tärkeintä on asenne.
”Pyrkimys kodinomaisuuteen ja asukkaiden itsemääräämisoikeuden kunnioitus ohjaavat kaikkea toimintaamme. Jos asukas haluaa nukkua kello yhteentoista, se on hänen oikeutensa. On meidän työtämme ja ammattitaitoamme, että pystymme kunnioittamaan asukkaiden toiveita”, 22 vuotta vanhusten kanssa työskennellyt Pia Jeskanen sanoo.
Virikkeinen arki ja säännölliset ateriat ohjaavat vuorokausirytmiä, mutta yksilöllistä vaihtelua kunnioitetaan. Esimerkiksi myöhäinen iltapala on tarpeen heille, jotka luonnostaan valvovat pidempään.
Älytoiminnot hoitotyön apuna
Palmu-Porin asukkailla on käytössä Unikulman vuoteet, jotka valittiin kilpailutuksen perusteella kahdeksan vuotta sitten. Sänkyjen korkeussäätötoiminnot ja monipuoliset laitojen käyttömahdollisuudet tekevät sängyn miellyttäväksi nukkujalle ja tukevat hoitotyön ergonomiaa. Pia Jeskanen on ollut yhteistyöhön tyytyväinen.
”Sujuva ja ammattitaitoinen palvelu on ollut meille tärkeää. Huolto- ja muita tarpeitamme kuunnellaan hyvin”, Pia Jeskanen sanoo.
Palmu-Porissa asukkaiden hyvinvoinnin tueksi on käytössä myös älykästä teknologiaa kuten Vivago, joka kerää ranteessa pidettävän laitteen avulla reaaliaikaista tietoa asukkaan unesta, aktiivisuudesta ja vuorokausirytmistä.
”Yöhoitaja pystyy seuraamaan asukkaiden vointia tietokoneeltaan. Yökäynnit toteutetaan tarpeen mukaan ja oikeaan aikaan: näin vältetään turhaa herättelyä ja toisaalta osataan mennä avuksi silloin, kun asukas esimerkiksi nousee sängystä”, Pia Jeskanen kertoo.
Uusi teknologia auttaa myös päiväaikaisessa aktivoinnissa. Palmu-Porissa on käytössä muun muassa digitaalinen pilvipalvelu Sävelsirkku, joka tuo musiikin keinoin sisältöä vanhusten päivään.
Hyvä vanhuus syntyy teoista
Senioritalon asukkaiden unen tukeminen kuuluu itsestään selvästi hyvään perushoitoon.
”Aktiivinen arki, säännölliset ruokailut ja toiminnot ovat kaiken perusta. Unen tukeminen on meillä otettu huomioon monin tavoin. Hyvät ja turvalliset nukkumisen olosuhteet, sopiva lämpötila ja hämärretty huone, illan rauhoittaminen ja riittävä iltapala ovat tärkeitä. Uni on syytä ottaa huomioon myös lääkityksessä. Mutta hyvin tärkeää on myös yksilöllisyys, että nukkumaan mennään oman vireystilan määräämässä rytmissä”, Pia Jeskanen sanoo.
Henkilökunnan ammattitaito ja motivaatio ovat hyvän hoivatyön perusta.
”Hyvä vanhuus syntyy teoista ja pienistä iloista. Palmu-Pori on asukkaidensa koti, ja sen sisäistäminen ohjaa meitä kaikessa”, Pia Jeskanen sanoo.
Valtakunnallista vanhustenviikkoa vietetään 6.–12.10.2025
Lue lisää Unikulman palveluista hoivakodeille
Lue myös: Turvallinen sänky seniorille